Конспект уроку мистецтва в 9 класі
ТЕМА: Види і жанри кіномистецтва.
МЕТА:
1) формувати
комплекс ключових міжпредметних компетентностей у процесі опанування теми про
види і жанри кіномистецтва;
2) розвивати
вміння класифікувати кіно за видами (документальне, анімаційне, художнє),
жанрами (мелодрама, комедія, фантастика, пригоди, детектив і т.д.),
орієнтуватись у знаннях кінозасобів та спецефектів, висловлювати власні
враження під час спілкування з творами цього виду мистецтва, використовуючи
спеціальну мистецьку термінологію; розвивати творчі здібності у створенні
власного кінопроекту; кіноафіші;
3) виховувати ціннісно-світоглядні орієнтації у сфері кіномистецтва,
потреби у творчому самовираженні та естетичному самовдосконаленні.
ОБЛАДНАННЯ: ноутбук, телевізор, підручник
«Мистецтво» для 9 класу (автор: Л.М.Масол;
), мультимедійна презентація, відеоролики , ватман, кар-тинки до фільму «Один
вдома», кольорові маркери, кросфорд, уривок з міні-сценарію.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ФОРМА ОРГАНІЗАЦІЇ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ: колективно-групова робота.
МЕТОДИ: аудіовізуальний, пошуковий, комплексний вплив
мистецтва.
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ: навчитись розрізняти види і жанри
кіно, вміти критично мислити і творчо працювати.
ХІД УРОКУ:
Зануритися у кіно – те саме, що
повернутися в лоно матері: ти сидиш у темряві й чекаєш, коли з’явиться на
екрані життя.
Федеріко Фелліні
І.Організаційний
етап:
-Музичне
привітання.
-Оголошення теми і мети уроку.
Актуалізація опорних знань.
Вступне слово вчителя.
Важко
уявити наше сьогодення без голубого вогнику в наших помешканнях. Навіть якщо ми
не дивимось передач, то звикли, що телевізор має бути ввімкне-ним, як
неодмінний атрибут прилучення нас з вами до культури.
ІІ. Мотивація
навчання.
Як
класифікується кіно за видами? (відповіді учнів)
Кіномистецтво
історично поділяється на такі види:
·
художній (ігровий) кінематограф,
який реалізує засобами виконавчої творчості задум кінодраматичного твору, чи
адаптованого твору поезії чи прози;
·
документальний, який є особливим
видом образної публіцистики;
·
мультиплікація чи анімація, що
оживляють графічні та лялькові персонажі;
·
науково-популярний кінематограф,
який використовує засоби всіх трьох жанрів для популяризації знань.
Які існують жанри ігрового кіно?
На уроці ми з’ясуємо ці питання, будемо працювати у групах і в парах,
визначаючи жанри кадрів з кінострічок, розгадуючи кросфорд, а також ваші групи
продемонструють кіноафішу створену власноруч до відомого сімейного кінофільму,
уривок із сценарію власного кіно.
ІІІ. Перевірка ранішевивченого
матеріалу.
-Розгадування кросфорду.
МОВА
І ВИДИ КІНОМИСТЕЦТВА
|
К
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
І
|
|
|
|||||||||||
|
|
|
|
Н
|
|
|
|
|
|||||||
|
О
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
М
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
И
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
С
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
Т
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
Е
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
Ц
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
Т
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
В
|
|
|
|
|
|
|
||||||
О
|
|
|
|
|
1.
Перший публічний показ відзнятих
фрагментів братами Люм’єр відбувся у паризькому «Гранд - кафе» на бульварі …
(Капуцинок).
2.
Мистецтво яке зародилося у кінці XIX ст..
на початку XX
ст.. (Кіно)
3.
Назвіть країну – батьківщину кіно.
(Франція)
4.
Найпрестижніша кінонагорода. (Оскар)
5.
Винахідники кінематографа. (Люм’єри)
6.
Мистецтво засобом виразності якого є
колір. (Живопис )
7.
Як називався кіноапарат, що винайшли і
запантетували брати Люм’єри. (Сінематограф)
8.
Український винахідник, який у 1893 р.
створив кіноапарат і зафільмував вершників та метальників списів. (Тимченко)
9.
Одна з батьківщин Чарлі Чапліна.
(Америка)
10.
Харківський фотограф, що відзняв кілька
сюжетів, які демонструвалися в оперному театрі у вересні 1896 р. (Федецький)
11.
Грою на якому інструменті зазвичай
озвучували німе кіно. (Фортепіано)
12. Режисер
чорно-білого фільму «Земля» (1930) (Довженко)
13. Ім’я
одного з братів – винахідників кіномистецтва. (Огюст)
ІV. Етап засвоєння нових знань.
-Розповідь учителя. Робота з таблицею.
Окремим видом кіномистецтва є документальне (неігрове) кіно. Документаль-ним
називається фільм, в основу якого лягли зйомки справжніх подій і осіб. Ре-конструкції
справжніх подій не належать до документального кіно. Перші доку-ментальні
зйомки були зроблені ще при зародженні кінематографа. В даний час документальне
кіно міцно увійшло в кіномистецтво всього світу і часто тран-слюється по
телебаченню.
Темою для документальних фільмів найчастіше стають цікаві події, культурні
явища, наукові факти і гіпотези, а також знамениті персони й співтовариства.
Майстри цього виду кінотворчості нерідко піднімалися до серйозних філософських
узагальнень у своїх творах.
Офіційною датою народження мультиплікації вважається 20 липня 1877
року – це рік створення праксиноскопу, за допомогою якого демонструвались мальо-вані
мультфильми тривалістю від 5 до 15 хвилин. Вчені і винахідники викори-стовували
для відтворення на екрані зображень, що
рухались внаслідок оберта-ння диска чи стрічки з малюнками, систему дзеркал і джерело світла — ліхтар. Першим мультиплікатором вважають французького інженера-самоука Еміля Рейно.
Засновником американської мультипликації є голівудський актор Уолт Дісней.
Автор першого лялькового мультфільма – Олександр Ширяєв – балетмейстер
Маріїнського театру. Перші мультиплікаційні фільми в Україні з'явилися у 1927 році у центральній мультиплікаційній майстерні в Одесі: В.
Левандовський по-ставив «Казку про
солом'яного бичка», поклавши в основу сценарію сюжет популярної казки.
Ігровий
(художній) фільм – твір, що
має в основі сюжет, втілений у сценарії та
інтерпретується режисером, який створюється за допомогою акторської гри,
операторського і інших мистецтв.
інтерпретується режисером, який створюється за допомогою акторської гри,
операторського і інших мистецтв.
Ігрове
кіномистецтво має велику кількість кіножанрів.
У кіно немає єдиного загальноприйнятого набору жанрів (як, наприклад, у
живописі), за яким можна було б точно класифікувати всі кінофільми. Крім
того, більшість художніх кінофільмів можна сміло віднести до більш ніж
одного жанру.
У кіно немає єдиного загальноприйнятого набору жанрів (як, наприклад, у
живописі), за яким можна було б точно класифікувати всі кінофільми. Крім
того, більшість художніх кінофільмів можна сміло віднести до більш ніж
одного жанру.
-Перегляд презентації «Види і жанри кіно».
-Обговорення презентації в ході перегляду.
-Виступ учнів-істориків, які виступають з повідомленнями про окремі жанри кіно.
Екшн ілюструє відому
тезу "добро повинне бути з кулаками".
Фільми цього жанру найчастіше мають не складний сюжет. Головний герой звичайно зіштовхується зі злом у найочевиднішому його прояві: злочин,
корупція, тероризм, убивство. Не знаходячи іншого виходу, головний герой
вирішує вдатися до насильства. У результаті знищенню піддаються десятки,
а іноді й сотні лиходіїв. "Хепі енд" (англ. happy end – щасливий кінець)
–неодмінний атрибут екшену, зло повинне бути покаране.
Вестерн – у класичних фільмах цього жанру дія відбувається на дикому
Заході Америки в XIX столітті. Конфлікт звичайно розвертається між
бандою злочинців, представниками влади й мисливцями за нагородою (англ.
bounty hunter). Як і у звичайному екшн-фільмі, конфлікт вирішується
насильством зі стріляниною. Вестерни просочені атмосферою волі й
незалежності, характерної для заходу Сполучених Штатів.
Гангстерський фільм – дія фільмів цього піджанру найчастіше
відбувається в США в 1930-і роки – під час розквіту гангстерських
угруповань. "Розбирання" між гангстерами і є основою сюжету таких
фільмів.
Фільм з бойовими мистецтвами – фільми цього піджанру сюжетно мало
відрізняються від звичайних фільмів жанру екшн. Але в протистоянні
персонажів карате-фільмів ставка робиться не на застосування
вогнепальної зброї, а на рукопашні сутички із застосуванням прийомів).
Пригодницький фільм – на відміну від екшену, у пригодницьких фільмах
акцент зміщений із грубого насильства на кмітливість персонажів, уміння
перехитрити, обдурити лиходія. У пригодницьких фільмах герой повинен
оригінально виплутатися зі складних ситуацій. "Хепі енд" також дуже
ймовірний.
Детективний фільм – жанр, здобутки якого незмінно містять ілюстрації
злочинних діянь. З цих діянь випливають розслідування й пошук та
обвинувачення винних. Впродовж картини у глядача, як правило, виникає
бажання провести власне розслідування й висунути власну версію злочину.
Фільм-драма – специфіку жанру становлять сюжетність, конфліктність дії,
достаток діалогів і монологів. Драми зображують в основному приватне
життя людини і його гострий конфлікт із суспільством. При цьому акцент
часто робиться на загальнолюдських протиріччях, втілених у поводженні і
вчинках конкретних героїв фільму.
Трагедія – напевно театральну трагедію не слід розглядати як окремий
випадок драми, але в кінематографі це в принципі вірно. Основу трагедії
також становить зіткнення особистості зі світом, суспільством, долею,
вираження в боротьбі сильних характерів і страстей. Але трагічна колізія звичайно завершується загибеллю головного героя.
Історичний фільм – фільми цього жанру реконструюють історичні події, що
реально відбувалися. Військовий фільм – назва говорить саме за себе.
Кінокомедія – до цього жанру відносяться фільми, які ставлять за мету
розсмішити глядача, викликати посмішку, поліпшити настрій.
Мелодрама – добутки цього жанру розкривають духовний і почуттєвий світ
героїв в особливо яскравих емоційних ситуаціях, часто на основі
контрастів: добро і зло, любов і ненависть і т.п..
Любовна історія – улюблений жанр більшості жінок усього світу. У таких
фільмах найчастіше описується гарна й глибока любов, що не розуміють
навколишні і якій перешкоджають складні обставини.
Фільми цього жанру найчастіше мають не складний сюжет. Головний герой звичайно зіштовхується зі злом у найочевиднішому його прояві: злочин,
корупція, тероризм, убивство. Не знаходячи іншого виходу, головний герой
вирішує вдатися до насильства. У результаті знищенню піддаються десятки,
а іноді й сотні лиходіїв. "Хепі енд" (англ. happy end – щасливий кінець)
–неодмінний атрибут екшену, зло повинне бути покаране.
Вестерн – у класичних фільмах цього жанру дія відбувається на дикому
Заході Америки в XIX столітті. Конфлікт звичайно розвертається між
бандою злочинців, представниками влади й мисливцями за нагородою (англ.
bounty hunter). Як і у звичайному екшн-фільмі, конфлікт вирішується
насильством зі стріляниною. Вестерни просочені атмосферою волі й
незалежності, характерної для заходу Сполучених Штатів.
Гангстерський фільм – дія фільмів цього піджанру найчастіше
відбувається в США в 1930-і роки – під час розквіту гангстерських
угруповань. "Розбирання" між гангстерами і є основою сюжету таких
фільмів.
Фільм з бойовими мистецтвами – фільми цього піджанру сюжетно мало
відрізняються від звичайних фільмів жанру екшн. Але в протистоянні
персонажів карате-фільмів ставка робиться не на застосування
вогнепальної зброї, а на рукопашні сутички із застосуванням прийомів).
Пригодницький фільм – на відміну від екшену, у пригодницьких фільмах
акцент зміщений із грубого насильства на кмітливість персонажів, уміння
перехитрити, обдурити лиходія. У пригодницьких фільмах герой повинен
оригінально виплутатися зі складних ситуацій. "Хепі енд" також дуже
ймовірний.
Детективний фільм – жанр, здобутки якого незмінно містять ілюстрації
злочинних діянь. З цих діянь випливають розслідування й пошук та
обвинувачення винних. Впродовж картини у глядача, як правило, виникає
бажання провести власне розслідування й висунути власну версію злочину.
Фільм-драма – специфіку жанру становлять сюжетність, конфліктність дії,
достаток діалогів і монологів. Драми зображують в основному приватне
життя людини і його гострий конфлікт із суспільством. При цьому акцент
часто робиться на загальнолюдських протиріччях, втілених у поводженні і
вчинках конкретних героїв фільму.
Трагедія – напевно театральну трагедію не слід розглядати як окремий
випадок драми, але в кінематографі це в принципі вірно. Основу трагедії
також становить зіткнення особистості зі світом, суспільством, долею,
вираження в боротьбі сильних характерів і страстей. Але трагічна колізія звичайно завершується загибеллю головного героя.
Історичний фільм – фільми цього жанру реконструюють історичні події, що
реально відбувалися. Військовий фільм – назва говорить саме за себе.
Кінокомедія – до цього жанру відносяться фільми, які ставлять за мету
розсмішити глядача, викликати посмішку, поліпшити настрій.
Мелодрама – добутки цього жанру розкривають духовний і почуттєвий світ
героїв в особливо яскравих емоційних ситуаціях, часто на основі
контрастів: добро і зло, любов і ненависть і т.п..
Любовна історія – улюблений жанр більшості жінок усього світу. У таких
фільмах найчастіше описується гарна й глибока любов, що не розуміють
навколишні і якій перешкоджають складні обставини.
Сімейний фільм – дитячі фільми й фільми, призначені для перегляду всією
родиною. Фільми цього жанру найчастіше позбавлені насильства, мають
безліч елементів мелодрами й комедії з немудрим гумором.
Музичний фільм – мюзикл або оперета, перенесена з театральних
підмостків на кіноекран. Багато пісень, танців, гарні костюми й
декорації. Обов'язково присутні елементи мелодрами й часто "хепі енд".
Трилер (від англ. thrill - трепет) – так називають фільми, що прагнуть
створити у глядача відчуття напруженого переживання, хвилювання. Жанр не
має чітких границь. Часто до трилерів відносять детективно-пригодницькі
фільми, акцент у які зміщений на підготовку до якогось унікального
злочину. До трилерів також часто відносять фільми жахів.
Катастрофа – фільм, герої якого потрапили в катастрофу і намагаються
врятуватися. Мова може йти як про природну катастрофу (смерч, землетрус,
виверження вулкану і т.п. ) або техногенную катастрофу (катастрофа
літака, наприклад).
родиною. Фільми цього жанру найчастіше позбавлені насильства, мають
безліч елементів мелодрами й комедії з немудрим гумором.
Музичний фільм – мюзикл або оперета, перенесена з театральних
підмостків на кіноекран. Багато пісень, танців, гарні костюми й
декорації. Обов'язково присутні елементи мелодрами й часто "хепі енд".
Трилер (від англ. thrill - трепет) – так називають фільми, що прагнуть
створити у глядача відчуття напруженого переживання, хвилювання. Жанр не
має чітких границь. Часто до трилерів відносять детективно-пригодницькі
фільми, акцент у які зміщений на підготовку до якогось унікального
злочину. До трилерів також часто відносять фільми жахів.
Катастрофа – фільм, герої якого потрапили в катастрофу і намагаються
врятуватися. Мова може йти як про природну катастрофу (смерч, землетрус,
виверження вулкану і т.п. ) або техногенную катастрофу (катастрофа
літака, наприклад).
V.Практична робота.
-Робота в групах.
-І-а група : Створення кіноафіші до фільму Сам удома.(Уявіть себе кіно-
художником та створіть власну афішу до фільму «Сам удома»)
-ІІ-а група:
Складання міні-сценарію до власного
кінофільму.(Уявіть себе сценаристами та створіть свій міні-сценарій до власного
фільму).
VІ.
Презентація творчих робіт учнів :
-створеної
кіноафіші до сімейного,
комедійного, кримінального художнього фільму
«Сам удома» ;
-складеного міні-сценарію до власного
художнього фільму.
- Нагородження
режисерів власного фільму та кінохудожників по створенню афіші до кінофільму.
Золота дзиґа- українська кіно премія, що присуджується за професійні досягнання
у розвитку українського кінематографу. Заснована у 2017 році Українською кіно
академією.
-
Кінопремією Золота дзиґа нагороджується … за перемогу у номінації «Найкраща
кіноафіша». Підтримаємо конкурсанта оплесками.
-Кінопремією
Золота дзиґа нагороджується … за перемогу у номінації «Найкращий міні-сценарій».
Поаплодуємо за представлений прекрасний
сценарій фільму «Червона Шапочка на новий лад».
VІІ.
Перевірка засвоєних знань.
-Перегляд
відеороликів різних жанрів кіно («Гостя з майбутнього»,
«Кавказька полонянка», «Людина без серця», «В бій ідуть одні старики»,
«Коломбо», «Містер і місіс Смітт», «Полювання на динозавра», «Попелюшка»,
«Роксолана», «Сам удома», «Тарзан») .
-
Відгадування жанру переглянутого відеоролика учнями.
VIІІ.
Підсумковий етап.
- жанри та стилі кіно (Гра)
-Вправа «Вірно -
невірно»
1.Фентезі - дії відбуваються у світах, в яких
живуть міфологічні істоти: ельфи, гноми, дракони, перевертні, демони, гобіни. (вірно)
2.Фільм «Матриця» віднесемо до жанру комедії.(невірно)
3.Жанр комедії фокусується на комп’ютерах, високих
технологіях і проблемах, які виникають у суспільстві внаслідок технологічного
прогресу. (невірно)
4.Актор Сільвестер Сталлоне асоціюється з
бойовиками. (вірно)
5.Фільм «Шерлок Холмс та доктор Ватсон» віднесемо до
пригодницького кіно.(невірно)
6.Сімейний фільм – це дитячі фільми й фільми, призначені для
перегляду всією родиною.(вірно)
7.Фільм «Свати» ми віднесемо до пригодницького жанру кіно.(невірно)
8. Трилер - так
називають фільми, що прагнуть створити у глядача відчуття напруженого
переживання, хвилювання. (вірно)
9.Ольга Сумська асоціюється з триллерами. (невірно)
10.Фільм «Дюймовочка» відноситься до мультиплікаційного виду кіно. (вірно)
-
Висновково-рефлексійний етап.
Які нові знання
ти сьогодні отримав?
Що
зацікавило найбільше?
Що виявилось
важким?
Що вас
здивувало?
Який фільм
захотілось переглянути?
«Хеппі енд –
це вчасно зупинений момент життя» (Марина Вербіна)
А у нашому
випадку хеппі енд – це вчасно і вдало завершений урок.
Усім дякую
за активну участь у проведенні уроку.
Коментарі
Дописати коментар